AJALOOST

Tai massaaži ajalugu on kirev ja huvitav. Samas on selles veel palju vastuseta küsimusi. Kui tai traditsioonilise meditsiini ajalugu on võimalik uurida aastatuhandete taha tänu budistlikes templites ja kuningakodades kirjapandule, siis paraku on tai massaaži ajaloo kohta napilt infot. Vettpidavate faktide puudumine loob soodsa pinnase oletusteks. Enamik uurijaid tunnistab, et kuigi tai massaaži võtted on unikaalsed, on neis India ja Hiina mõjutusi. Üks levinuimaid arvamusi on, et tai massaažile panid lause budistlikes templites elavad tai mungad, kes järgisid India pühakirjas Tipitakas (Tripitaka) kirja pandud õpetusi. India mõjutustele viitab eluenergia (prana) ja nelja eluelemendi teooria (maa, vesi, tuul, tuli) rakendamine. Hiina traditsioonilise meditsiiniga on kokkulangevusi energiakanalite kulgemise, akupressuuripunktidega ja hiina ravimassaaži tuina võtetega.

On teada arst Jivaka Kumar Bhaccha (ka kui Shivago Kumar Baj, Jiwaka Komaraphat), keda austatakse Tais tänaseni kui meditsiini isa. Ta oli Magadha kuninga Bimbisara ihuarst ja Buddha kaasaegne. Kui tollane India kuningas saatis Jivaka Siiamisse (Tai) koos teiste munkade ja nunnadega misjoniretkele, levis nende kaudu ka Nuad. Sellest sai koos vaimse treeningu, taimeravi ja toitumisõpetusega tai traditsioonilise rahvameditsiini väärikas osapool.
    Aastal 1832 lasi kuningas Rama III aastasadu püsinud teadmised kivisse raiuda. Need asuvad Bangkokis Wat Pho templis, Tai esimeses ülikoolis. Paraku on osa diagramme ja selgitusi üsna vastukäivad ja kohati puudulikudki. Väga suurt tähelepanu pööratakse neis energiakanalite kulgemisele. Energialiinide ja -punktide tundmine ning nende kaudu organismi kui terviku tasakaalustamine on massööri töös suure tähtsusega. Just massaaži selles osas on püsinud traditsioonid muutumatuna ning neid järgitakse tänaseni suure austuse ja pühendumusega.

Praegu on tai rahvameditsiini põhiharudeks just taimeravi ja tai massaaž, varem kuulusid selle hulka ka tugiliikumisaparaadi häirete korrigeerimine ning sünnitusabi. Rahvameditsiin on tihedalt seotud religiooniga (94% rahvastikust on budistid) ning iidsete kommetega.